دکتر بهنام خرمی

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


جراحی چانه

جراحی چانه به دو صورت استئوتومی استخوان چانه ( Genioplasty ) و جاگذاری پروتز انجام می شود . گذاشتن پروتز تنها در صورت رشد کم چانه قابل استفاده است ولی تکنیک استئوتومی در افزایش رشد یا کاهش رشد در تمام ابعاد و همچنین درمان عدم تقارن کاربرد دارد . در مطالعات انجام شده درصد رضایت بیماران از نتایج استئوتومی بیشتر از پروتز چانه بوده است .

نقش و موقعیت چانه در صورت :
چانه نقش مهمی در تناسب و زیبایی دارد . نمای ایده آل چانه باید به گونه ای باشد که فاصله برجستگی آن تا گردن حدود 5 cm و در عین حال رابطه متناسبی با لب پایین و یا 2 mm عقب تر باشد .
شیار بین لب و چانه ( Mento labial fold ) باید بصورت فرورفتگی مناسب و نه خیلی عمیق باشد . در افرادی که چانه عقب رفته دارند این شیار محو میشود و در عین حال لب پایین بصورت کاذب برجسته و بیرون زده احساس میشود .
در برجستگی بیش از حد چانه این وضعیت برعکس میشود .
در نمای روبرو در نمای ایده آل از نظر ارتفاع فاصله بین نقطه تماس لبها تا زیر چانه دو برابر طول بالا یعنی حدود 45 تا 50 میلی متر است ، این مورد وابسته به طول لب بالا و جنسیت فرد کمی متفاوت است .
لازم به ذکر است جراحی چانه به تنهایی زمانی توصیه میشود که موقعیت فک پایین و رابطه دندانهای دو فک با یکدیگر ایده آل باشد . در غیر اینصورت انجام جراحی کل فک توصیه میشود .

مزایای جراحی چانه :
بزرگترین مزیت جراحی چانه به دست آوردن تغییرات قابل توجه در صورت از طریق یک جراحی نسبتاً سبک است . این جراحی به آسانی همراه با جراحی زیبایی بینی قابل انجام است . تناسب چانه به زیبایی لبها ، بینی و در عین حال سایر اعضای صورت کمک میکند .شیوع بیشتر نیازمند به این جراحی در کشور ایران ، عقب بودن چانه است .

Genioplasty چیست ؟
جینو پلاستی یک تکنیک جراحی سبک با نتایج کاملاً قابل پیش بینی است . این جراحی با بی هوشی کامل انجام میشود . برش بافت نرم داخل دهان پشت لب پایین جلوتر از لثه دندانهای پایین انجام میشود . بنابراین هیچگونه نگرانی از لحاظ ایجاد خط برش بر روی صورت وجود ندارد . پس از برش ، بافت نرم استخوان زیر آن جدا میشود و استخوان چانه برحسب نیاز به تغییر شکل و افزایش یا کاهش در هر بعد بریده میشود (برش استخوانی تحت عنوان استئوتومی گفته میشود .) این برش باید به گونه ای باشد که باعث آسیب به دندانها و اعصاب حسی ناحیه نشود.پس از برش ، استخوان چانه در موقعیت جدید توسط پیچ و پلاک فکی ثابت سازی میشود و زخم جراجی توسط بخیه های قابل جذب بسته میشود .

دوره بهبودی پس از جراحی به چه صورت است ؟
پس ازجراحی لازم است بیمار به مدت یک هفته الی ده روز از غذای نرم استفاده کند . تورم جراحی بطور عمده پس از چند هفته و بطور کامل پس از چند ماه برطرف میشود .بی حسی لب پایین و دندانهای جلو ممکن است تا چند ماه باقی بماند . بطور کلی عوارض خاصی در جراحی چانه وجود ندارد و موارد مذکور بالا تماماً پس مدتی برطرف میشوند .

Genioplasty بهتر است یا پروتز ؟
در بیمارانی که چانه کم رشد یافته دارند امکان استفاده از استئوتومی چانه و در عین حال گذاشتن پروتز وجود دارد .

حقیقت این است که هر دو اقدام نتیجه رضایت بخشی برای بیمار فراهم خواهد کرد . گذاشتن پروتز تکنیک جراحی سریعتر و راحت تری است ولی شانس عفونت در برش داخل دهانی جهت پروتز وجود دارد .

استئوتومی چانه با وجودی که تکنیک پیچیده تری دارد چون بر اساس فرم دهی اصول فرم دهی طبیعت استخوان انجام میشود و هیچ جسم خارجی در ایجاد نمای جدید واطه نمی باشد قطعاً اقدام بهتری است .در صورت تمایل بیمار پس از 6 ماه استخوان در موقعیت جدید جوش خوردگی پیدا کرده و در صورت تمایل بیمار پیچ و پلاک قابل خارج سازی هستند . هر چند باقی ماندن پیچ و پلاک تا پایان عمر نیز برای بیمار مشکلی ایجاد نخواهد کرد .


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید میانی روبروی بانک سامان ساختمان تندیس واحد 5
تلفن : 36272377 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیبرنامه هفتگیگالری تصاویر جراحیسایتهای دیگرپیامهای کاربران